Let’s go by train – angielskie słownictwo na dworcu kolejowym

Angielskie słówka, stacja kolejowa

Gdyby kiedyś zdarzyło Wam się podróżować pociągiem w Anglii lub w innych częściach świata, postarajcie się zastosować przynajmniej część ze słówek i zwrotów, które przedstawiamy Wam w poniższym wpisie.


Kiedy już postanowicie podróżować koleją (TRAVEL BY TRAIN), jeszcze zanim udacie się na dworzec kolejowy (RAILWAY STATION), sprawdźcie dokładny rozkład jazdy (TIMETABLE) na internecie lub na samym dworcu. Sprawdźcie dokładnie odjazdy (DEPARTURE TIMES) i na wszelki wypadek godziny przyjazdu pociągów (ARRIVAL TIMES). Zastanówcie się, czy zamierzacie odbyć swoją podroż w godzinach najczęściej użytkowanych przez podróżnych (PEAK TIME), czy raczej w godzinach mniejszego zainteresowania transportem kolejowym (OFF-PEAK TIME). Oczywiście ta druga opcja gwarantuje Wam większy komfort i pewność, że pociąg nie będzie zatłoczony, czyli CROWDED.

Walia stacja

Żeby zupełnie legalnie i bez przeszkód podróżować koleją, musicie nabyć bilet podróżny (TRAIN TICKET) i uiścić za niego opłatę, którą w języku angielskim nazywamy FARE. Na obecnym poziomie rozwoju technologicznego w wielu miejscach na świecie można kupić bilet w automacie (TICKET MACHINE). Jeżeli jednak istnieje taka możliwość, dla własnego spokoju skorzystajcie z kasy biletowej (TICKET OFFICE).

Jeżeli zamierzacie podróżować do wybranego przez siebie miejsca i zostać tam, potrzebujecie bilet w jedną stronę, czyli SINGLE TICKET, Gdybyście jednak zamierzali kupić bilet w obie strony, musicie poprosić o RETURN TICKET. Jeżeli zamierzacie przemieszczać się z jednego miejsca do drugiego bez przesiadek, na przykład z miasta Manchester do miasta Birmingham, musicie być pewni, że wybierzecie połączenie bezpośrednie, czyli DIRECT TRAIN. W innym przypadku czeka Was przesiadka (CONNECTION) i będziecie musieli przesiąść się w określonym punkcie do dodatkowego pociągu, który Anglicy nazywają CONNECTING TRAIN.

Japonia samobójcy

Jeżeli nie zależy Wam na nadzwyczajnym komforcie jazdy, kupicie bilet drugiej klasy (SECOND CLASS TICKET). Gdyby jednak zależało Wam na wyższej jakości obsługi i lepszym komforcie podróży, koniecznie kupcie bilet pierwszej klasy, czyli FIRST CLASS TICKET. Gdybyście dodatkowo chcieli skorzystać z możliwości podróżowania w przedziale sypialnym (THE SLEEPING CAR), musicie pamiętać o zgłoszeniu tego faktu przy zakupie biletu.

Może się zdarzyć, że kiedy będziecie czekali na peronie (PLATFORM), usłyszycie informację, że Wasz pociąg będzie opóźniony – DELAYED. W najgorszym przypadku, z powodu warunków pogodowych lub zdarzeń losowych, Wasz kurs może zostać odwołany, czyli CANCELLED. Jeżeli zdarzy się ta pierwsza sytuacja, udajcie się do poczekalni (WAITING ROOM), poczytajcie gazetę lub książkę i czekajcie na kolejne doniesienia. Kiedy już Wasz pociąg przybędzie, będziecie mogli nieco odpocząć pijąc kawę lub herbatę w wagonie restauracyjnym (BUFFET CAR) .

W czasie podróży bądźcie przygotowani na kontrolę biletową, którą przyprowadzi pan konduktor lub pani konduktorka, czyli TICKET INSPECTOR.

Kiedy już Wasz pociąg nadjedzie, musicie do niego wsiąść (GET ON THE TRAIN). Na stacji docelowej będziecie musieli z niego wysiąść (GET OFF THE TRAIN).

HAVE A GOOD JOURNEY !!! 🙂

Zrób sobie

darmowy test

Zrób sobie darmowy test diagnozujący Twój poziom języka angielskiego. Wypełnij go na naszej stronie, uzupełnij dane – skontaktujemy się z Tobą, poinformujemy o jego wyniku i przedstawimy Ci ofertę kursu grupowego lub indywidualnego.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli macie jakieś pytania, nie jesteście czegoś pewni lub chcielibyście po prostu dowiedzieć się więcej o naszych zajęciach i o nich porozmawiać, skontaktujcie się z nami poprzez ten formularz kontaktowy, lub po zadzwońcie na jeden z poniższych numerów telefonu. Zapraszamy do kontaktu!

Napisz do nas

* Dane osobowe podane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane przez Centrum Języka Angielskiego Libris m.in. w celu komunikacji z Tobą oraz w innych celach zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce prywatności. 

Wszelkie prawa zastrzeżone przez CJA LIBRIS